W dzisiejszym świecie istnieją różne sposoby na rozwój gospodarki danego kraju oraz na zarządzanie naszymi osobistymi finansami. Każda osoba ma dochód, który może wydać na to, co lubi lub potrzebuje. Z tym jednak należy bardzo uważać, gdyż niekontrolowane zakupy mogą prowadzić do skłonności do konsumpcjonizmu. Które, jak wszystko inne, można rozpatrywać zarówno z pozytywnej, jak i negatywnej perspektywy. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć więcej na ten temat.
Jak definiuje się konsumpcjonizm?
Konsumpcjonizm na przestrzeni lat był definiowany na różne sposoby. Najczęściej stosowana jest definicja określająca konsumpcjonizm jako skłonność do kupowania dóbr lub usług w sposób skumulowany, wykraczający poza podstawowe potrzeby danej osoby. Znany jest również pod terminami nieodpowiedzialna konsumpcja lub nadkonsumpcja. W zależności od punktu widzenia, konsumpcjonizm może być postrzegany z różnych perspektyw.
Są tacy, którzy uważają, że dobrostan osobisty człowieka zależy od poziomu jego konsumpcji. To spowodowało, że konsumpcjonizm jest postrzegany w złym świetle przez wielu, którzy widzą w nim nadmierne wydawanie pieniędzy na rzeczy, które tak naprawdę są niepotrzebne. Jest to zatem bardzo złożony temat debaty, zwłaszcza w społeczeństwach rządzonych przez system kapitalistyczny. Nie chcesz popaść w konsumpcjonizm? W http://www.bestsellers.pl znajdziesz najlepsze w internecie wskazówki dotyczące robienia tanich zakupów.
Jaka jest geneza konsumpcjonizmu?
Narodził się on w tym samym czasie co kapitalizm, w tzw. społeczeństwie konsumpcyjnym. Szacuje się, że od początku XX wieku wszystkie te terminy zaczęły być używane, między innymi ze względu na wzrost produkcji, industrializację czy reklamę. Razem te czynniki stworzyły kulturę konsumpcyjną. Innymi słowy, ludzie mieli więcej produktów i usług, do których mieli dostęp. Ta różnorodność dóbr i usług na rynku skłaniała wielu do nadmiernych zakupów, bo w takim społeczeństwie im więcej się konsumuje, tym lepiej się żyje.
Wielu historyków twierdzi, że początków konsumpcjonizmu należy szukać w Stanach Zjednoczonych, w dobie industrializacji, około 1920 roku. W tamtym czasie istniała nadprodukcja wszelkiego rodzaju przedmiotów, dzięki innowacjom, które były stosowane w sektorze przemysłowym. Od tego czasu do dnia dzisiejszego w różnych krajach osadzona jest tendencja do konsumpcjonizmu. To z kolei przyniosło różne konsekwencje, zarówno pozytywne, jak i negatywne, w każdym kraju na świecie, w którym praktykuje się konsumpcjonizm.