Język jest zwodniczy. Człowiek może mówić jedno, a myśleć coś zupełnie innego, albo świadomie oszukiwać swojego rozmówcę kłamstwami. Jednak oszukiwanie kogoś za pomocą mowy ciała jest znacznie trudniejsze, ponieważ duża część tego procesu odbywa się nieświadomie. Dla wielu ludzi gesty, mimika twarzy, a nawet ogólna postawa ciała wyraźnie zdradzają, co czują. Trzeba tylko umieć interpretować sygnały.
Osoby, które wiedzą, jak interpretować język ciała poprawnie mają niesamowitą przewagę podczas komunikowania się z innymi ludźmi. W tym artykule przeczytasz, jak odszyfrować mowę ciała Twojego rozmówcy. W ten sposób mogą oni dostosować się do uczuć osoby stojącej przed nimi i łatwiej stworzyć atmosferę rozmowy opartą na zaufaniu. Ma to pozytywny wpływ zarówno na życie osobiste, jak i zawodowe. Jednocześnie, zrozumienie sygnałów niewerbalnych jest pierwszym krokiem do świadomego posługiwania się własną mową ciała. W tym kontekście nie chodzi o świadome oszukiwanie innych, ale o to, aby to, co uzewnętrzniamy, było oparte na autentycznej i pewnej siebie postawie.
Czym jest mowa ciała? Definicja i znaczenie
Mowa ciała jest najważniejszą formą komunikacji niewerbalnej, ponieważ wyraz twarzy, gesty i postawa ciała są najbardziej bezpośrednim wyrazem naszych uczuć. Powodem tego jest fakt, że większość z tych sygnałów jest emitowana nieświadomie. Szczególnie w emocjonalnych momentach radości, strachu, gniewu czy smutku jest to prawie niemożliwe do opanowania.
Istnieją jednak również świadome sygnały ciała, które mogą być celowo wykorzystywane w komunikacji. Kłótnie mogą być wzmocnione przez gesty rąk, wyraz twarzy może sygnalizować gotowość do rozmowy lub potrzebę spokoju.
Świadoma i nieświadoma mowa ciała
Kiedy oddychamy z niecierpliwością, przewracamy oczami z irytacji lub zaciskamy usta, ponieważ czujemy się urażeni, ujawniamy nasze uczucia, nawet jeśli robimy to przez ułamek sekundy. W ten sam sposób, tak jak sygnały te są dawane nieświadomie, mogą być również nieświadomie odczytywane. To dlatego są ludzie, których nie lubimy od pierwszej chwili, albo do których od razu pałamy namiętnością, nie potrafiąc dokładnie powiedzieć dlaczego.
Jednak oprócz nieświadomych sygnałów ciała, istnieją również świadome sygnały ciała. Są one kształcone i kształtowane przez nasze środowisko kulturowe. Używamy ich w odpowiednich sytuacjach, aby nadać określony komunikat lub uzasadnić to, co mówimy. Typowe przykłady to podniesiony kciuk, aby wyrazić aprobatę. W takich sytuacjach należy jednak zachować ostrożność, ponieważ świadoma mowa ciała musi być odczytywana w kontekście kulturowym. Pewien gest ręką może mieć zupełnie inne znaczenie na innych kontynentach, lub w innych kręgach kulturowych.