Czy obrót akcjami musi odbywać się wyłącznie na giełdzie? Jak się okazuje, wcale nie, ponieważ istnieją alternatywne systemy obrotu. W tym kontekście bardzo często pada takie określenie jak NewConnect. Co się za nią kryje?
Rynek NewConnect – co to takiego?
NewConnect jest zorganizowanym rynkiem prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Prowadzi on działalność poza rynkiem regulowanym. Funkcjonuje w formule alternatywnego systemu obrotu. Jest to świetne rozwiązanie dla młodych spółek, aby poprzez sprzedaż akcji zwiększyć swój kapitał. W porównaniu z rynkiem regulowanym wymogi dla spółek są znacznie mniej rygorystyczne. Są to przeważnie firmy funkcjonujące w sektorach tzw. nowych technologii albo opartych na aktywach niematerialnych. Jak informują eksperci z firmy inwestycyjnej Prosper Capital, zdecydowaną większość spółek notowanych na rynku NewConnect stanowią spółki krajowe.
Jak zostać doradcą na rynku NewConnect?
Spółka, która chce zadebiutować na rynku NewConnect, musi spełnić szereg wymogów. Nieodzowny jest do tego autoryzowany doradca na rynku NewConnect, który pełni rolę kogoś w rodzaju opiekuna spółki minimum przez pierwsze 3 lata od jej debiutu na omawianym rynku. Zadaniem doradcy jest zapoznanie klienta z zasadami funkcjonowania rynku NewConnect. Zostanie doradcą nie jest jednak prostą sprawą. Ubiegać się o to może firma inwestycyjna lub inny podmiot świadczący usługi związane z obrotem gospodarczym. Taki podmiot musi prowadzić wspomnianą działalność od co najmniej 2. lat. Regulamin Alternatywnego Systemu Obrotu jasno określa warunki firmom starającym się o uzyskanie statusu doradcy na rynku NewConnect. Zobligowane są one m.in. do wypełnienia stosownego wniosku o wpis na listę doradców, który trzeba wysłać na adres Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty oraz inne wymagane załączniki. Przeciwko takiej firmie nie może być prowadzone żadne postępowanie upadłościowe czy restrukturyzacyjne.