Ekonomia głównego nurtu finansowego wyróżnia trzy podstawowe funkcje pieniądza. Aby jakakolwiek nieruchomość stała się pieniądzem, musi służyć jako ogólny środek wymiany, jednostka rozliczeniowa i długoterminowy magazyn wartości. Niektórzy autorzy opisują także inne funkcje pieniędzy, ale są one już oparte na tych trzech podstawowych.
Najważniejszą funkcją pieniądza jest bez wątpienia ich znaczenie jako ogólny środek wymiany handlowej. Ta funkcja pieniądza jest absolutnie niezbędna. Ktokolwiek chce wymienić artykuł A na artykuł B, nie musi szukać innej osoby, która chce wymienić dokładnie ten sam artykuł B na artykuł A, wystarczy go sprzedać, czyli wymienić na pieniądze. A kupienie pieniędzy na jednym rynku i wydanie go na drugim jest znacznie łatwiejsze. Ogólnie rzecz biorąc, każda zaawansowana gospodarka bez pieniędzy nie mogłaby istnieć.
Czym dokładnie są pieniądze?
Zajrzyj na stronę https://infotarnow.pl/, aby dowiedzieć się więcej na temat inwestowania.
Pieniądze są również wspólnym mianownikiem, co do którego można odnosić różne „dobra”, takie jak praca ludzka, surowce, wyposażenie kapitałowe i tak dalej. Wszystkie te ilości można wycenić w pieniądzach. A pieniądze wymieniać np. tak jak euro na franki. Pieniądz służy jako wspólna jednostka rozliczeniowa. Bez odniesienia do ludzkiej pracy oraz innych aspektów nie można by określić właściwej, odpowiadającej rzeczywistości wartości pieniądza i sposobu jego produkcji.
Obecnie jednak pieniądze służą jedynie jako tymczasowe krótkoterminowe zachowanie wartości danej usługi, produktu czy przedmiotu. W związku z tym prawdopodobnie byłoby lepiej nazywać je walutą. Należy zauważyć, że pieniądze nie są zdecydowanie najlepszym sposobem zachowania wartości danej rzeczy, a ma to związek między innymi ze zmienną wartością pieniądza, z czym z kolei związane są np. kursy euro do franka.
Funkcji pieniądza jest wiele, dlatego nie da się ukryć, że zrozumienie ich wszystkich oraz umiejętność wykorzystania wiedzy w praktyce jest w tym kontekście niezbędna w pracy ekonomisty czy maklera giełdowego. Ale i nam w normalnym życiu się może przydać.