![](https://szrom.pl/wp-content/uploads/2022/03/piggy-bank-968302_1280-1024x682.jpg)
Wiosna to czas wielkich porządków. Słońca jest coraz więcej, a i nam jakby trochę bardziej się chce, dlatego ustawiamy się w kolejce do myjni i pucujemy okna, aby lśniły. W końcu w czystych pomieszczeniach żyje się przyjemniej. Pomyśl, o ile milej byłoby, gdyby taki sam porządek zapanował w twoich finansach osobistych. Uporządkuj swój portfel na wiosnę.
Zaplanuj swój czas
To zawsze intrygujące, że choć czterdzieści godzin w tygodniu przeznaczamy na prace, a więc zarabianie pieniędzy, tak trudno nam wygospodarować godzinę, by zająć się tym, na co je wydajemy. Wyznacz sobie termin i czas, najlepiej przynajmniej pół godziny w spokojne popołudnie, który przeznaczysz wyłącznie na sprawy finansowe. To czas, w którym przejrzysz wydatki, posprawdzasz stan kont i inwestycji, a także możesz zrobić plany finansowe i przejrzeć i zweryfikować budżet.
Pora na wielkie sprzątanie
Pierwszych kilka seansów z finansami przeznacz na posprzątanie dokumentów finansowych. Przyda ci się kilka teczek. Poukładaj rachunki i sprawdź, czy wszystkie są opłacone w terminach. Druga teczkę przeznacz na umowy. Zwykle mamy ich w domach mnóstwo: umowy na dostawy usług, mediów i tak dalej. Kolejna teczka to umowy kredytowe, jeśli takowe masz: umowa kredytu konsumpcyjnego, zakupów ratalnych czy choćby karty kredytowej. Kredyt hipoteczny i dokumentacja z nim związane powinny być osobno. To pożyczka wieloletnia i warto gromadzić całość dokumentacji, łącznie z wszystkimi aneksami i zmianami np. regulaminów, bo często umykają nam zapisy.
Wyznacz cele
Na pewno przy układaniu i selekcjonowaniu umów i rachunków, zauważysz, że możesz nieco zaoszczędzić na opatach stałych czy rezygnacji z niektórych usług, czy abonamentów, których używasz rzadko lub wcale. To najlepszy moment, by zastanowić się, na co chcesz przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze i na co je odłożyć. Pora na ustalenie, jakie są twoje cele finansowe w krótkim i długim terminie. Takie podstawowe cele to fundusz awaryjny, na którym masz oszczędności, które wystarczą na usuniecie niespodziewanych problemów, takich jak popsuta lodówka czy naprawa samochodu. Dzięki takim oszczędnościom unikasz zapożyczania się. Cel długoterminowy to poduszka bezpieczeństwa finansowego, a więc pieniądze, które pozwolą ci się utrzymać przez pół roku w razie, gdybyś stracił prace. Cele, w krótkim terminie to także wyjazd na wakacje, zmiana samochodu na nowy i tak dalej. Ważne, by, na początek nie było ich zbyt wiele: jeden, maksymalnie dwa. Ustalasz, jaka kwota ci potrzebna i dzielisz przez liczbę miesięcy, przez jaką chcesz odkładać pieniądze. Przykładowo, jeśli na wakacje planujesz wydać trzy tysiące, ustal, że dasz sobie pół roku na uskładanie tej kwoty i co miesiąc przelejesz na konto oszczędnościowe pięćset złotych.
Zaangażuj rodzinę
Oszczędzanie to sport zespołowy i nie zapominaj o tym, że zaangażowanie rodziny jest bardzo ważne. Zapewne dzieci nie dadzą się porwać idei składania na twoją emeryturę, ale już na wspólny wyjazd, dlaczego nie. Na początek możecie sobie nieco ułatwić i w ramach tym razem, jak najbardziej realnych porządków, urządzić wielką wyprzedaż. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele niepotrzebnych rzeczy mamy: ubrania, z których już nikt nie korzysta, zabawki, którymi dzieci się nie bawią, czy książki, które kurzą się na półkach. To wszystko może się komuś przydać, a ty zyskasz drobne oszczędności na początek. Przeczytaj również o porządkach finansowych prowadzonych na chorzowskim rynku nieruchomości https://www.echorzow.pl/wkrotce-wlasciciel-otrzyma-wiecej-pieniedzy-za-wywlaszczenie-z-nieruchomosci/.